Kominek z płaszczem wodnym – czy warto inwestować w 2021 roku?

Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli domów. Jedną z jego największych zalet jest optymalne gospodarowanie ciepłem, co przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest kominek z płaszczem wodnym i czy warto warto w niego zainwestować w 2021 roku.

Czym jest kominek z płaszczem wodnym i jak działa?

 

Płaszcz wodny składa się z dwóch ścianek otaczających komorę spalania kominka. W skład instalacji wchodzą również płomieniówki, które znajdują się w czopuchu. Pełnią one funkcję czegoś w rodzaju deflektora, pochłaniając ciepło wydobywające się z powstałych spalin. 

Wkład wodny w tego typu kominkach jest urządzeniem które współdziała z klasyczną instalacją ogrzewania. Nad technologią tradycyjnych kominków ma tę przewagę, że jest rozwiązaniem ekologicznym i co najważniejsze, pozwalającym zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Kluczowy mechanizm działania kominków z płaszczem wodnym polega na nagrzewaniu się wody, gdy ta przez niego przepływa i późniejszym przekazaniu ciepła do układu centralnego ogrzewania.

Kominki z płaszczem wodnym oprócz tego, że są źródłem przyjemnego nastroju w chłodne jesienne dni, mogą być doskonałym źródłem ogrzewania domu. Przy czym trzeba pamiętać, że w świetle przepisów kominek z płaszczem wodnym nie może być jedynym źródłem ciepła w domu — przynajmniej od strony technicznej. 

Zalety tego rozwiązania

 

Kominek z plaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym różnią się od kominków konwekcyjnych. Podstawowa różnica polega na tym, że te z płaszczem wodnym ogrzewają większy obszar domu — w przeciwieństwie do kominka konwekcyjnego, który jak wiadomo dostarcza ciepło można powiedzieć punktowo.

Kominek z płaszczem wodnym może zostać z łatwością połączony z innym systemem ogrzewania wykorzystywanym w domu. Można bezproblemowo dokonać połączenia kominka z instalacją gazową, co tak naprawdę jest powszechnie spotykanym rozwiązaniem.

Warto zaznaczyć, że ta forma ogrzewania jest neutralna dla środowiska. 

W przypadku kominka z płaszczem wodnym źródłem ciepła jest woda. Ona znajduje się we wkładzie z płaszczem wodnym. Woda podczas nagrzewania jest dystrybuowana do centralnego ogrzewania. Przechodzi do grzejników, do ogrzewania podłogowego. De facto pozwala ogrzać cały dom. 

Kolejnym plusem jest brak zabrudzeń znanych z kominków konwekcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, aby nigdy nie używać mokrego drewna do palenia w kominku z płaszczem wodnym. Może to skutkować występującymi zabrudzeniami. 

Prawidłowy montaż i dobór właściwych akcesoriów do kominka, sprawią, że kominek będzie służył bezawaryjnie nawet przez długie lata. Warto jeszcze dodać, że ta forma ogrzewania emituje niski poziom CO2, dzięki czemu jest neutralna dla środowiska. 

Wady

 

Niestety nie ma róży bez kolców — jednak w tym wypadku kolce są stosunkowo niegroźne. Kominki z płaszczem wodnym mają stosunkowo niewiele wad. Najczęściej wśród wad wymieniane są wysokie koszty montażu tego typu instalacji.

Często podnoszonym przez przeciwników tego typu rozwiązań argumentem jest fakt, że potrzebne są dodatkowe akcesoria do takiego piecyka.

Trzeba również pamiętać o tym, co już zostało wspomniane — kominek z płaszczem wodnym nigdy nie może być jedynym źródłem ogrzewania. Oznacza to, że dodatkowo musimy zdecydować się na główną metodę dostarczania ciepła. 

Oprócz tego, może się okazać, że inwestycja będzie dość kosztowna na etapie konserwacji. Naprawy bywają sporym wydatkiem. Tutaj jednak powtarzamy: naprawdę bardzo dużo zależy od jakości montażu kominka. Poprawnie wykonane zadanie powinno być gwarancją bezawaryjności.

Kominek z płaszczem wodnym: cena

 

Jeżeli chodzi o cenę kominka z płaszczem wodnym, nie da się wskazać jednoznacznej kwoty. To dlatego ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych – m.in. cenę konkretnego kominka, koszty wynikające z układu pomieszczenia, a co za tym idzie ilość potrzebnych materiałów.

Chcąc podać jakiś zakres cenowy, w którym mogłaby zawierać się inwestycja w kominek z płaszczem wodnym, cenę należałoby rozłożyć na następujące składowe.

  • Cena kominka z płaszczem wodnym: 2 800 zł – 4 500 zł (cena wkładu kominkowego)
  • Koszt obudowy kominka: ok. 3 000 zł
  • Tzw. “Robocizna: ok. 2 000 zł

Sumując całkowity koszt instalacji kominka z płaszczem wodnym, należy przygotować się na kwotę ok. 9-10 tys. złotych.

Ważna wskazówka…

 

Chcielibyśmy podzielić się dość istotną wskazówką dotyczącą wyboru kominka z płaszczem wodnym. Myśląc o tego typu instalacji, powinniśmy szukać takich, których wnętrze jest wykonane z materiałów sprzyjających pozyskiwaniu i późniejszemu podtrzymywaniu wysokiej temperatury. Najlepiej, aby były to materiały ceramiczne, takie jak szamot, czy wermikulit.

Czy kominki z płaszczem wodnym są bezpieczne?

 

Powtórzmy jeszcze raz podstawową zasadę bezpieczeństwa przy kominkach z płaszczem wodnym… Zlecanie montażu i konserwacji kominka tylko zaufanym firmom jest gwarancją bezpieczeństwa. Najlepiej zwracać się do firm, które mają wieloletnie doświadczenie w tego typu realizacjach.

 

Podsumowanie: Czy warto wybrać kominek z płaszczem wodnym?

 

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu, odpowiedź wydaje się oczywista — kominek z płaszczem wodnym jest cały czas rozwiązaniem wartym uwagi. Mimo stosunkowo wysokiej ceny, jaka wiąże się z kupnem i montażem, inwestycja na przestrzeni lat najczęściej się zwraca.

SPRAWDŹ KOMINKI W NASZYM SKLEPIE